• Zimní náves
  • Jaro 1
  • Jaro 2
  • Léto 1

Památky a zajímavosti

ROZHLEDNA SLABOŠOVKA

Obecní úřad Besednice počítal po roce 1990 s výstavbou rozhledny na nedalekém nejvyšším vrcholu Slepičích hor na 865 metrů vysokém Kohoutu. Při vyměřování v letech 1860-67 byl vrchol tohoto kopce stanoven jako bod prvého řádu trigonometrické sítě. Z toho důvodubyla na Kohoutu vybudována dvoupatrová triangulační věž, která zanikla po roce 1960. V letech 1965–1993 zde stála vojenská pozorovatelna, která později sloužila i jako rozhledna. Od roku 2003 stojí na Kohoutu, z rozhodnutí ministerstva vnitra, nepřístupná telekomuni-kační věž, stejně tak jako na nedalekém kopci Poluška u Kaplice. Když plán výstavby rozhledny na Kohoutu neprošel schvalovacím řízením, přistoupil obecní úřad v Besednici na návrh společnosti T-Mobile postavit věž spojenou s rozhlednou na nevýrazné, 624 m vysoké vyvýšenině Slabošovka, asi 1 km západně od obce. Stavba čtyřboké příhradové věže o výšce 36 metrů se zde uskutečnila na jaře 2002 a týž rok na podzim byla volně zpřístupněna. Z výšky 24 metrů, kam návštěvník vystoupá po 120 schodech, se otevírá výhled na Slepičí hory, Blanský les, Novohradské hory a přilehlou část Šumavy. Zajímavě je vyřešen vstup na rozhlednu. Oproti jiným podobným konstrukcím začíná úplně "mimo" těleso věže, a přes technické zázemí se k vnitřnímu schodišti rozhledny přechází po "lávce" umístěné asi ve třech metrech. Nahoře z plošiny se před námi otevře pěkný, nepříliš vzdálený výhled. 

CHOVNÁ STANICE HŘEBCŮ V BESEDNICI

Ve statku na náměstí č. p. 60 se nachází Chovná stanice hřebců. Statek patří k jednomu z nejstarších v obci a do současné doby si zachoval architekturu nazývanou selské baroko.

První záznam o statku zmiňuje majitele Kubína, který přišel na statek po třicetileté válce a dodnes se, "po chalupě", říká statku "U Kubínů". Kolem roku 1720 přišel na statek rod Smolíků, který byl velmi rozvětvený. Lidé ze statku nejen sedlačili, ale živili se i jako formani, kteří vozívali zboží ze vsí do měst a naopak.

Velkým koníčkem Josefa Smolíka je sbírání koňských postrojů a dalšího pracovního a parádního příslušenství. Sbírku koňských postrojů, ohlávek, chocholů, bičů atd. je možno shlédnout po domluvě s p. Smolíkem. 

POMALŠÍ: DOKUMENT O MIKROREGIONU (2014)

Seznamte se s mikroregionem Pomalší, v němž je kromě Besednice sdruženo dalších 22 obcí a měst a jehož hlavní náplní je ochrana přírody.

Úřední deska

Aktuality

21.1.2020

KRUH PŘÁTEL HUDBY při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny

KRUH PŘÁTEL HUDBY při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny Vás zve na koncert Radek Žitný – klarinet Kristina Marková - klavír >>>

2.1.2020

Zastupitelstvo městyse Besednice

PLÁN JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTYSE BESEDNICE: >>>

Fotogalerie

23.12.2019

2019 Živý Betlém

2019 Živý Betlém

Foto: Michaela Syrovátková. >>>


Hlášení rozhlasu Novinky e-mailem

Copyright © 2020 Městys Besednice – web design HARPUNA graphics & multimedia