• Zimní náves
  • Jaro 1
  • Jaro 2
  • Léto 1

Památky a zajímavosti

ROZHLEDNA SLABOŠOVKA

Obecní úřad Besednice počítal po roce 1990 s výstavbou rozhledny na nedalekém nejvyšším vrcholu Slepičích hor na 865 metrů vysokém Kohoutu. Při vyměřování v letech 1860-67 byl vrchol tohoto kopce stanoven jako bod prvého řádu trigonometrické sítě. Z toho důvodubyla na Kohoutu vybudována dvoupatrová triangulační věž, která zanikla po roce 1960. V letech 1965–1993 zde stála vojenská pozorovatelna, která později sloužila i jako rozhledna. Od roku 2003 stojí na Kohoutu, z rozhodnutí ministerstva vnitra, nepřístupná telekomuni-kační věž, stejně tak jako na nedalekém kopci Poluška u Kaplice. Když plán výstavby rozhledny na Kohoutu neprošel schvalovacím řízením, přistoupil obecní úřad v Besednici na návrh společnosti T-Mobile postavit věž spojenou s rozhlednou na nevýrazné, 624 m vysoké vyvýšenině Slabošovka, asi 1 km západně od obce. Stavba čtyřboké příhradové věže o výšce 36 metrů se zde uskutečnila na jaře 2002 a týž rok na podzim byla volně zpřístupněna. Z výšky 24 metrů, kam návštěvník vystoupá po 120 schodech, se otevírá výhled na Slepičí hory, Blanský les, Novohradské hory a přilehlou část Šumavy. Zajímavě je vyřešen vstup na rozhlednu. Oproti jiným podobným konstrukcím začíná úplně "mimo" těleso věže, a přes technické zázemí se k vnitřnímu schodišti rozhledny přechází po "lávce" umístěné asi ve třech metrech. Nahoře z plošiny se před námi otevře pěkný, nepříliš vzdálený výhled. 

CHOVNÁ STANICE HŘEBCŮ V BESEDNICI

Ve statku na náměstí č. p. 60 se nachází Chovná stanice hřebců. Statek patří k jednomu z nejstarších v obci a do současné doby si zachoval architekturu nazývanou selské baroko.

První záznam o statku zmiňuje majitele Kubína, který přišel na statek po třicetileté válce a dodnes se, "po chalupě", říká statku "U Kubínů". Kolem roku 1720 přišel na statek rod Smolíků, který byl velmi rozvětvený. Lidé ze statku nejen sedlačili, ale živili se i jako formani, kteří vozívali zboží ze vsí do měst a naopak.

Velkým koníčkem Josefa Smolíka je sbírání koňských postrojů a dalšího pracovního a parádního příslušenství. Sbírku koňských postrojů, ohlávek, chocholů, bičů atd. je možno shlédnout po domluvě s p. Smolíkem. 

POMALŠÍ: DOKUMENT O MIKROREGIONU (2014)

Seznamte se s mikroregionem Pomalší, v němž je kromě Besednice sdruženo dalších 22 obcí a měst a jehož hlavní náplní je ochrana přírody.

Úřední deska

Aktuality

28.11.2019

ZŠ a MŠ Besednice - Informace

ZŠ a MŠ Besednice - Informace >>>

28.11.2019

Jízdní řády

Nové jízdní řády - od 15.12.2019 >>>

22.11.2019

Nabídka štípaného a kráceného suchého dříví

Nabídka štípaného a kráceného suchého dříví. >>>

Fotogalerie

24.11.2019

2019 Setkání seniorů

2019 Setkání seniorů

Foto: Michaela Syrovátková. >>>


Hlášení rozhlasu Novinky e-mailem

Copyright © 2019 Městys Besednice – web design HARPUNA graphics & multimedia