• Zimní náves
  • Jaro 1
  • Jaro 2
  • Léto 1


Historie

Besednice - obec pod Slepičími horami. Jejich nejvyšší vrchol Kohout se objevuje také v jejím znaku. Historie obce zasahuje do 14. století. Od roku 1910 je považována za městys. V minulosti byla obec významná svou těžbou a zpracováním žuly a těžbou cihlářské hlíny i kvalitními cihlářskými výrobky. Náves Besednice zdobí několik štítových statků s průčelími propojenými průběžnou profilovanou římsou ve stylu selského baroka a kaplička se sochou svatého Jana Nepomuckého. Významnou památkou je barokní kostel svatého Prokopa z roku 1738.

Brožura 2010 Leták Besednice Leták řemesla
Leták Školy
Leták Církev
Brožura 2010
11,1 MB
Leták Besednice
1 MB
Leták Řemesla
1 MB
Leták Školy
1 MB
Leták Církev
1 MB

Katastrofa na Poříčí, 9. 10. 1928 

9. října 1928 v 15 hodin odpoledne se na nároží Poříčí a Biskupské ulice v Praze zřítila novostavba o sedmi podlažích. Tato katastrofa nebyla v této době ojedinělá. Rok před tím na rohu ulice Vodičkovy a Jámy spadl roh domu v době největší ranní frekvence. Několik málo měsíců před poříčskou katastrofou se zřítila novostavba v Rytířské ulici, kde zahynulo několik lidí. V zápětí 11.října došlo ke zřícení novostavby čtyřpatrového domu v Libni, kde z celé stavby zůstala jen halda cihel a trámů. Naštěstí nikdo nepřišel o život, neboť stavba spadla před půlnocí. Poříčská katastrofa byla o to hrůznější, že se sesula budova, která byla téměř hotová, se všemi pěti patry nad zemí, střechou a lešením. V době neštěstí pracovalo na stavbě 87 osob. Na místě stavby během několika málo hodin zůstala jen hromada trosek a betonu.
Stavbu budovy prováděla stavitelská firma Ing. T. Pražák a Ing. P. Morávek z Prahy XII., pro obchodní firmu Jakesch, na místě zbouraného starého dvoupatrového domu. Dům měl mít nosnou železobetonovou část, konstrukci rámovou, postupně vyplňovanou lehkým cihlovým zdivem. Stavba měla mít pět pater a dva suterény a sahala do hloubky asi 8 metrů pod úroveň ulice. Cihlové výplně obou zdí byly již provedeny. Pracovalo se na rovné betonové střeše.

Pod troskami zahynulo celkem 46 lidí a 30 bylo zraněno. Z Besednice, Soběnova, Nesmeně, Chlumu a Chodče zahynulo celkem 17 lidí - z toho 15 zedníků, 1 dělník a 1 polír: Josef Řídel, Josef Dousek, Tomáš Lošek, Prokop Kozel, Jan Kozel, František Kuchař, Václav Brabec, Jan Soukup, František Soukup, František Lukeš a Matěj Benda byli z Besednice a Nesmeně, Martin Kronaisl byl z Chodče, František Pudivítr, Michael Pudivítr, Jan Mikeš, Václav Štěpán a Ludvík Šaršoun byli ze Soběnova a Chlumu. Zraněni byli Václav Plza a Tomáš Plza. V Besednici zůstalo 11 vdov a 25 sirotků.
Pohřeb se na rozhodnutí Městské rady v Praze konal v úterý 16. 10. 1928 a o den později byly rakve se zemřelými převezeny drahou na Kaplické nádraží. Pohřeb 11 občanů z Besednice a Nesmeně se za velké účasti lidí ze širokého okolí konal 18. října 1928 v Besednici.

Na zdejším hřbitově je umístěn památník 11 obětem této katastrofy a u příležitosti tohoto smutného výročí je každoročně k pomníku kladena kytice.
U příležitosti 50. výročí katastrofy 7. října 1978 byl odhalen na místním hřbitově znovuobnovený pomník.

100 let od narození kapitána Vojtěcha Smolíka

Vojtěch Smolík, besednický rodák, by 22. září oslavil 100 let.

Kapitán Vojtěch Smolík (PDF, 129 KB)

Úřední deska

Aktuality

13.10.2014

Předčasné užívání stavby

Most před Mohuřicemi >>>

7.10.2014

Změna adresy trvalého pobytu

Informace Správy základních registrů a Ministerstva vnitra ČR. >>>

25.8.2014

E.ON - Upozornění

Upozornění vlastníkům či uživatelům nemovitostí (pozemků) >>>

Fotogalerie

6.10.2014

Výstava kreativní tvorby

Výstava kreativní tvorby

04.10.2014 Výstava kreativní tvorby >>>


Hlášení rozhlasu Novinky e-mailem

Copyright © 2014 Městys Besednice – web design HARPUNA graphics & multimedia