Městys Besednice

Městys Besednice najdeme asi 10 km severovýchodně od Kaplice na severním úpatí Soběnovské vrchoviny, která je možná známější pod názvem Slepičí hory. Díky této poloze je Besednice ideálním výchozím místem pro výlety k vrcholům Slepičích hor.

Slepičí hory

Toto rozlohou nevelké pohoří leží tak trochu ve stínu známějších Novohradských hor, Blanského lesa či Třeboňské pánve, které je obklopují. Slepičí hory jsou pro svou zachovalost vyhlášeny jako přírodní park Soběnovská vrchovina.

Jedná se o horský masiv tvořící sice nevysokou, ale výraznou dominantu kraje. I když se v podstatě jedná o tři výraznější, a několik méně výrazných vrcholů, působí kompaktním dojmem. Nejvyšším místem je vrchol Kohout (někde se uvádí jeho výška 869, jinde 870 m.n.m.) Tato hora je mělkým sedlem (758 m.n.m.) oddělena od hory Vysoký Kámen. Ta je druhým nejvyšším bodem pohoří (864 m.n.m.) a říká se jí lidově také Slepice. Třetím vrcholem je Velký kámen, neboli Besednická hora (753 m.nm.). Někdy se chybně do Slepičích hor zahrnuje i Hradišťský vrch, ten ale patří do tzv. Malontské vrchoviny a od Slepičích hor ho hlubokým kaňonem odděluje říčka Černá. 

Kohout (870 m n.m)

 

Svahy kopce Kohout pokrývají balvanové proudy a samotný vrchol tvoří skupinka žulových skal. Zvětráváním se rozčlenily do podoby vrstevnatých desek a oddělených hranolů.

Jednu ze skal navíc krášlí betonový pylon. Pod pylonem je do skály vytesán nápis ve smyslu pamětní desky. Dokládá převzetí polesí Slepičí hory do majetku obcí Besednice a Trhové Sviny za pozemkové reformy v roce 1932. Do té doby to tu patřilo Buquoyům. Dříve tu stávala dřevěná triangulační věž, ze které bylo možné spatřit i Alpy.

Vrch Vysoký Kámen (758 m.n.m)

Vysoký kámen (též Slepice) je druhou nejvyšší horou Slepičích hor. Vrchol Slepice je typickou ukázkou zdejšího reliéfu, naleznete tu téměř skalní hradbu z jednotlivých skalisek. Lidově se jim říká Kuřata. Na některou ze skal lze vylézt, i když z nich výhled není. Kdysi byla Slepice oblíbeným výletním místem, návštěvníky sem lákala krásná vyhlídka. Od Slepice se lze dostat k osadám Kamenice a Předlesí, zůstala zde precizní stezka z poskládaných balvanů, které nahrazují primitivní schodiště. Je to památka na předešlé generace, které v minulosti zpřístupnily vrchol tzv. "Nebeskými schody". Hora je také opředena pověstmi o ukrytém pokladu či ohňových signálech vysílaných odtud kdysi do okolí. Prý již za Keltů byla vyhledávaným kultovním místem

Velký kámen – Besednická hora (753 m.n.m.)

Nejkouzelnější výhled ze Slepičích hor se nachází na Velkém kameni, kde ze země vystupuje mohutná 50 m dlouhá skalní hradba, která dorůstá do výšky až 15 m. Za dobrého počasí je odtud vidět takřka pul českobudějovického okresu: od Kletě po Trhové Sviny včetne všech tradičních dominant – Svatý Jan nad Malší, Kamenný Újezd, zámek Hluboká, Temelín, kostel Doudleby a Střížov, údolí Malše, Něchov, Todenská hora, Strážkovice, Zborov, Rankov, Borovany, Ostrolovský Újezd, Lišovský práh, Třebonská pánev. Na východě mezi stromy vykukují – Slavče, Rejta, Žumberk, Nové Hrady.

Tato popsaná lokalita není zakreslena v žádných mapách a dá se říct, že je bohužel „zatím“ neznámá. Lesních cest sem vede několik.

Rozhledna Slabošovka

Tato rozhledna se nachází cca 1km západně od obce Besednice, v nadmořské výšce 623 m n.m. Věž rozhledny je vysoká celkem 36 metrů s vyhlídkovou plošinou umístěnou 24 metrů nad zemí, na kterou vede 120 kovových mřížovaných schodů, spirálovitě se otáčejících středem věže. Tato rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna na podzim roku 2002 a je celoročně volně přístupná, bez poplatku. Jsou odsud hezké výhledy na Besednici, ale také Slepičí hory, Novohradské hory, hrad Pořešín a Šumavu, Blanský les, údolí Stropnice a okolní obce, město Trhové Sviny a Třeboňskou pánev. Jsou-li podmínky opravdu ideální, dohlédnete odsud až na Alpy.

Rozhledna Hradišťský vrch

Téměř 30 m vysoká rozhledna stojí na Hradišťském vrchu u Kaplice (774 m), což je osamocený kopec v Novohradském podhůří cca 5 km východně od jihočeského městečka Kaplice. Vyhlídka byla vystavěna na vrchu na místě, kde před dvěma tisíci lety stálo keltské opevnění. Rozhledna má dřevěnoocelovou konstrukci. Rozhledna je vysoká 28 m, na vyhlídkovou plošinu vede 149 schodů. Z vyhlídky Hradišťský vrch jsou vidět Kaplice, Plechý, Vítkův kámen, Kleť, Budějovická kotlina, Novohradské hory, za dobrého počasí Alpy

Zřícenina hradu Pořešín

Pořešín je zřícenina hradu z konce 12. století, asi 6 kilometrů od Besednice. Hrad v 15. století odkoupil Oldřich II. z Rožmberka a nechal jej zničit, aby se nemohl stát opěrným bodem kališníků. Poté se hrad uvádí jako pustý a sloužil jen jako zdroj levného stavebního materiálu okolních usedlostí.


Hrad Pořešín je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Je příkladem hradu s plášťovou zdí, které jsou běžnější na Moravě než v Čechách. V budově před hradním areálem je hradní muzeum s rekonstrukcí hradu z doby před jeho zánikem.

Zřícenina hradu Sokolčí

 

Sokolčí je zřícenina hradu ze 14. století nedaleko vsi Děkanské Skaliny - městské části Benešova nad Černou. Počátky hradu nejsou objasněné. Původně se snad jednalo o lovecký hrádek, ale v 16. století se již vzpomíná jako pustý. Hrad byl zřejmě obýván jen přibližně 100 let. V současnosti jsou zachovány jen sporé zbytky hradu. O hrad pečuje sdružení, které provádí i zabezpečovací práce. Na skalách pod hradem jsou horolezecké terény.

 

http://www.hradynamalsi.cz/sokolci

Zřícenina hradu Velešín

Velešín je zřícenina hradu ze 13. století. Velikost a výstavnost hradu svědčí o tom, že patřil k nejstarším královským kamenným hradům. Po založení několikrát změnil majitele a v 15. století byl pro náročnost údržby a statické poruchy opuštěn. Byl tedy obýván pouze čtvrt století. Do současnosti se dochovaly zbytky zdí, oválné věže a románské kaple. Zřícenina je přístupná z obce Sedlce po značené turistické stezce.

ZOO Dvorec

ZOO Dvorec se nachází zhruba 4 km od Borovan směrem na Trhové Sviny, v lesním prostředí, které dodává místu klid a pohodu. V současné době zoo chová přes 300 kusů zvířat v cca 120 druzích. Šelmy mají v zoo velkou tradici. Chovají převážně kočkovité šelmy: lby, tygry, levharty, dále psovité šelmy: šakaly a vlky a z malých šelem zde můžete vidět rysy. Důležitými zástupci zvířat je i skupina primátů skládající se z šimpanze, paviánů, mandrilů, lemurů, makaků, gibonů a drápkatých opiček. V nemalém počtu jsou chováni i zástupci domestikovaných druhů zvířat, jako je watusi, buvol domácí, velbloud, osel, pony, lamy nebo i zástupci již velice vzácně chovaného druhu prasete – mangalica. Pro nadšence a obdivovatele plazů je nově otevřené terárium s největší kolekcí kober v EU.

www.zoodvorec.cz

Douchův háj  a skalní útvar Vandlička

Kulturně významné místo, známé odnepaměti. Douchův háj navštěvovali už lidé předkřesťanských kultur, kteří tady na nevelkém kopci našli zajímavý skalní útvar.

Žulové balvany ve tvary bochníku jsou jedinečnou podívanou samy o sobě, jeden z nich - Vandlička - má na sobě navíc mísu, v níž se hromadí dešťová voda, o které si říká, že má uzdravující moc. Legendami je opředené také samotné místo, kde dnes stojí malá kaplička s obrázkem Panny Marie. 

Lesík s kameny leží mezi Besednicí a Dobrkovem a vede k němu polní cesta, odbočka ze silnice z Besednice na Trhové Sviny.